Lékárna Lužice

O látkách tělu potřebných - chrup

Před nějakým časem mi říkala v lékárně jedna paní inženýrka, že nikdy neměla potíže se zuby, až do doby, než začala kojit. Poté se objevily první kazy. Co z toho plyne? Závěr, že zuby nejsou vyrobeny jednou provždy, ale zároveň slouží jako zásobárna důležitých látek pro tělo v případě, že se jich jinde (pro život významnějších místech) nedostává.

V této souvislosti se nabízí další úvaha: Má úbytek zubů a parodontóza v pokročilejším věku nějakou souvislost s vyšším výskytem revmatických chorob? Můžeme jim i stejně předcházet? Velmi pravděpodobně ano.

V praxi to znamená, že je třeba ve zvýšené míře přijímat v potravě (či jako doplňky stravy) vápník a hořčík, želatinu a rybí tuk a více rostlinné stravy (u parodontózy i trochu kysaného zelí před spaním). Zároveň omezit sůl, cukr, živočišné bílkoviny, lihové nápoje, počet cigaret a také kávu (ta má podle některých studií snižovat vstřebávání vápníku do těla).

Poznámka:

Zub či dáseň si můžeme představit jako hrad – čím je pevnější, silnější, tím lépe odolává útokům nepřátel. Zároveň je však dobré nepřátelům zabránit, aby na hrad vůbec útočili.