Lékárna Lužice

Přídatky stravy

aneb:

Doplňky stravy nebo doplňková strava?

Co obnáší zdravý způsob života, je v hrubých obrysech mezi lidmi známo. V podstatě představuje čtyři oblasti:

  1. jídelníček (k tomu přídatky stravy, viz níže)
  2. teplotní opatření (oblékat se přiměřeně počasí, často se nekoupat a nesprchovat, jen se umýt)
  3. přiměřená tělesná a duševní námaha (sem patří i odpočinek)
  4. kladné myšlenkové přeladění ("vnutit" mozku kladný obsah například umíněným opakovaním jedné myšlenky, např.: dnes je můj štastný den, mám stále dobrou náladu, kypím zdravím, miluji, jsem milován(a), mám stále dobrou náladu, vše se obrací v mé dobro, vše je pro mě jednoduché a snadné...).

Pokud jde o přídatky stravy, zde rozlišuji dvě skupiny:

  1. doplňková strava, tj. přípravky s obsahem látek, které sice jsou v běžné stravě obsaženy, ale ne v potřebné míře, a bez které se tělo dost dobře neobejde (rybí tuk, želatina, vápník, hořčík, minerály, stopové prvky, vitamím C, vitamín D, vláknina). Při dlouhodobějším nedostatku tělo chátrá, rychleji stárne.
  2. doplňky stravy - ty zahrnují přípravky, které zpravidla nejsou běžnou součástí stravy, jsou však příbuzné látkám tělu vlastním či potřebným, a vykazují na tělo významný, zesílený účinek. Sem zařazuji ženšen, výtažky z jinanu (ginkgo), beta-glukan, gurmar atp.

Je jasné, že kromě správného jídelníčku se dost dobře neobejdeme bez první skupiny, tedy doplňkové stravy. Druhá poslouží tam, kde jsou nároky na naše tělo (potažmo mysl) vyšší, než je samo schopno běžně zvládnout.