Lékárna Lužice

Diuretika

Zadržování vody v těle je velmi důležitým opatřením organismu. Umožňuje zachovat vnitřní prostředí v dobách, kdy je pro nás voda nedostupná. Za takové situace ledviny sice nadále filtrují prvotní moč, ale voda v ní obsažená se z velké části vstřebává zpátky. Zbylá moč se přitom zahušťuje, což poznáme podle jejího intenzivního žlutém zbarvení.

Močopudné léky neboli diuretika mají přesně opačný úkol - zabezpečit dostatečný odvod nahromaděné vody a solí z těla ven. Tato potřeba vzniká například tam, kde se tvoří otoky z nedostatečné činnosti srdce. To jako pumpa selhává a nestačí vysát z dolních končetin krev. Voda a další látky časem vystoupí z cév a vytvoří otok. Proto by "srdcaři" /a nejen oni/ si měli vyčlenit několikrát za den chvilku a ponechat své nohy ve zvýšené poloze. Usnadní tak návrat krve k srdci, její obměnu v dolních končetinách, zlepší promývání ledvin a také zásobení mozku. Při úkonu pomalu a zhluboka dýcháme. Po ukončení cviku vstáváme zvolna.

Tekutiny se v těle hromadí i při onemocněních ledvin a jater a fyziologicky u žen v době před příchodem měsíčků.

Nejběžnější použití diuretik je při léčbě vysokého krevního tlaku. Omezením tlaku krve v cévách dosáhneme stejného účinku, jako když u kropící hadice přivřeme vodovodní kohoutek.

Diuretik je na našem trhu poměrně velký výběr; připomeňme si Rhefluin, Moduretic, Hydrochlorothiazid, Hypotylin, Amicloton, Amilorid či Indap.

23. června 2001