Lékárna Lužice

Jak to vidím já

O zdravotnické soustavě, jejím stavu a potřebě vylepšování, se toho napovídalo více než dost. Přitom, jak se zdá, potíže nějak neustupují, i když se to bere zgruntu, jako třeba ministr Ráth. Jaké zdravotnictví je nám tedy třeba? Soukromé, státní, s doplatky, bez doplácení, kontrolované lidmi či spíše bez nich? A je vůbec nějaký dlouhodobě fungující model možný nebo je nutné se trvale pohybovat od nesnáze k nesnázi?

Když to vezmu od Adama, tak zdravotnictví je soubor opatření k upevnění našeho zdraví. Prakticky to znamená, že člověk, hledající zdravotnickou pomoc, chce být opět zdráv. Naše zdravotnictví mu, pokud zůstanu u lékáren, povětšinou nabídne léky, které potíž ztlumí. Jinými slovy - žije z nemoci. Když jsme však zdravotníci, tak bychom měli, logicky vzato, spíše profitovat ze zdraví.

Výše uvedený závěr jsem si vzal jako východisko pro svoji práci v lékárně. Vyšel jsem z představy, že organismus je vlastně řetěz, pospojovaný z různě silných článků. Když jej nebudu napínat, slabé články se nerozpojí a tělo zůstane zdravé. Vzápětí se nabízí otázka, co ten řetěz napíná. V jádru jsou příčiny nemocí čtyři: životospráva a úrazy, geny a věk. Poslední tři ovlivním jen těžko, zato životospráva, která má klíče i k těm zbývajícím třem, je dostupná velmi snadno.

Jak na ni? Obecně vzato je potřeba vyloučit to, co člověka oslabuje a doplnit to, co člověku chybí. Včetně odpočinku, který funguje jako tělesný úklid a životní filosofie, která v případě našeho povolání znamená být platný nejen sobě, ale především svým pacientům.

V praxi to vypadá tak, že přijde-li pacient do lékárny s chřipkou, první, co mu nabídnu, budou přípravky na posílení organismu, protože chřipka je projevem jeho oslabení a teprve v druhé řadě mluvím o potlačení příznaků. Tedy spíše Calcium C nebo Pregnavit než Paralen Plus. A současně mluvit o správné životosprávě. Zisk z toho je pro nás lékárníky dvojí – jednak pacientovi prospějeme a také stoupneme v jeho očích. Jinými slovy – zájem pacienta musí být pro nás vždy přednější než hmotný prospěch. A přitom ani o ten nepřijdeme. Mám to za pěkných pár let vyzkoušeno.

7. června 2006