Lékárna Lužice

O parodontóze

O tomto onemocnění dásní se dozvídáme nejčastěji z reklam na zubní pasty nebo z vlastní bolestivé zkušenosti. Připomeňme si, oč tu vlastně jde:

Parodontosis - onemocnění parodontu (dásní, závěsného aparátu zubu a kostní stěny lůžka zubního). Projevuje se sestupem úponového epitelu dásně. Tvorbou chobotů a viklavostí zubu. Parodontóza vzniká následkem chronického dráždění, například zubním kamenem nebo jako následek zánětů dásní. Může být spojena s rodinnou dispozicí, často bývá podmíněna dědičně. (CoJeCo, Seznam Encyklopedie)

Výše uvedená definice zavání až osudovostí. Podobně je to chápáno i běžnou veřejností. Protože jsem drobné potíže tohoto druhu míval též, začal jsem zkoumat okolnosti parodontózy podrobněji. První významný poznatek jsem získal z propagace koenzymu Q10, kde se uváděl jeho příznivý vliv na parodontózu. Přípravek jsem nejdříve otestoval úspěšně u sebe a poté jej doporučil dvěma zákazníkům, z nichž jeden měl před operací dásní. U obou došlo k významnému zlepšení a z operace sešlo. V dalších případech to už tak jednoznačné nebylo. Pátral jsem tedy dále. Přes Wobenzym s obsahem rutinu jsem se sdruženou představou dostal až ke kurdějím /příznaky - krvácení z dásní, vypadávání zubů aj./, kterými trpívali námořníci za dlouhých plaveb. Nemoc tehdy léčili potravinami s vysokým obsahem vitamínu C. Provedl jsem několik pokusů s přípravkem Ascorutin (vitamín C a rutin, což je flavonoid, jenž účinek vitamínu C umožňuje a zesiluje). Výsledky byly velmi povzbudivé (zhojení zánětu). První závěr tedy zněl:

1. Parodontóza může být i skrytými kurdějemi. Poté jsem se zaměřil na činitele, které příznaky parodontózy vyvolávají. Běžné jsou u alkoholiků a kuřáků (ztráta zubů). Dále jsem vypozoroval, že potíže s dásněmi přicházejí po větší konzumaci sladkostí, uzenin všeho druhu a také po potravinách pečených a smažených, tedy těch, které jsou při zpracování vystaveny kouři či vysokým teplotám (patří sem i pražená káva). To mě přivedlo k druhému závěru:

2. Potíže s dásněmi jsou zapříčiněny vyčerpáním ochranných faktorů organismu v důsledku nesprávné životosprávy a tradiční kuchyně.

K tomu připojuji obecně známý závěr, že zdravé dásně podporuje konzumace syrové zeleniny a ovoce, a to nejen obsahovými látkami, nýbrž i mechanickým působením – při kousání dochází k mírnému zatlačení zubů směrem k základně, což vytváří tlak na dásně a cévy, které je prostupují (vytlačí se z nich krev). Po uvolnění stisku dojde ke opětovnému přísunu krve. Tím se podporuje místní oběh a výživa dásní (malá srdíčka).

Přirozená léčba, ale též předcházení zánětu dásní obecně vyplývá z výše uvedeného:

  1. Omezit nebo vyloučit ty činitele (potravu), které tělo vysilují (alkohol, cigarety, káva, sladkosti – tzn. i sladké nápoje, uzeniny, tučná, pečená, smažená a grilované jídla). Omezit množství masa v jídelníčku - rozhodně jej nejíst každý den (je prokázáno, že i jedno masité jídlo týdně zvyšuje o 38% vznik cukrovky 2. typu). Maso pak nejlépe ve vařené nebo dušené úpravě.
  2. Doplnit ochranné prvky – sníst každý den tobolku (lžičku) rybího tuku, tobolku želatiny a tabletu směsi vápníku, hořčíku a zinku. Před spaním pan snězme trochu kysaného zelí. Rovněž je důležité, kde lze, zvýšit podíl rostlinné stravy v jídelníčku (obilná strava, ovoce, zeleninové saláty, kořenná zelenina, kaše všeho druhu, luštěniny - polévky, sojové nápoje atd.).
  3. Podle viklavosti zubů a souvisejících potížích (nepříjemné pocity až bolestivost při kousání) zařadit do jídelníčku syrovou (nastrouhanou) zeleninu a ovoce tak, by tvořila alespoň 50% z celkového snědeného množství této stravy.
  4. Léčebně pak Ascorutin (či Rutaskorbit) v dávkování 3x denně 1 tableta první týden, 2x denně 1 tableta druhý týden, 1 tableta denně třetí týden a dále trvale 1 tableta obden. Podpůrně zvláště při rozvinutém zánětu dásní koenzym Q10 1 denně po 14 dní, nato 1 tobolka každý druhý či třetí den nejlépe trvale, Wobenzym 3x denně 5 tablet spolu s Ascorutinem první dva až tři dny, poté snižovat podle ústupu potíží.
  5. Podle viklavosti zubů a souvisejících potížích /nepříjemné pocity až bolestivost při kousání/ zařadit do jídelníčku syrovou zeleninu a ovoce.
  6. Volit vhodné zubní pasty a způsob čištění zubů.
  7. Posilovat ostatní prvky správného životního způsobu, protože naše tělo jsou spojité nádoby.

14. září 2016